Розірвання шлюбу з чоловіком, місце реєстрації якого невідомо

Розірвання шлюбу з чоловіком, місце реєстрації якого невідомо, можливе за дотриманням певних вимог.

У відповідності до ч. 1 ст. 26 ЦПК України, позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим місцем її проживання або перебування.

При цьому, трапляються випадки коли особа, яка має намір розірвати шлюб з чоловіком, не знає де він проживає. Або взагалі останній(-ння) проживає за межами України. Що ж робити в даному випадку?

Адвокати Юридичної фірми “Largo lawyers” допоможуть розібратись.

Що ж встановлює Закон:

Відповідно до ч. 2, ст. 28 ЦПК України, позови про розірвання шлюбу можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування Позивача.

Законом визначено виключні випадки:

  • якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти;
  • якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання Відповідача.

Тобто, якщо у позові вказати про те, що:

  • з Вами проживає малолітня дитина;
  • Ви не зможете з інших поважних причин виїхати до місця проживання Відповідача;

Суд може розглядати справу за місцем Вашої реєстрації.

Згідно ч. 9 ст. 28 ЦПК України, позови до Відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред’являються:

  • за місцезнаходженням майна Відповідача;
  • за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання.

Коли місце реєстрації Відповідача Вам невідомо, Ви можете самостійно визначити підсудність справи шляхом подання Позовної заяви про розірвання шлюбу за останнім відомим місцем проживання Відповідача.

З аналізу власної судової практики ми можемо стверджувати, що останнім відомим місцем проживання може бути більш вигідна для Вас адреса. Що це означає?

Дане твердження означає те, що Ви самостійно подаєте Позовну заяву про розлучення до того суду, де бажаєте розглядати справу. При подачі Позову до суду Ви не зобов’язані підтверджувати місце реєстрації доказами.

Крім того Суд не зобов’язує Вас це робити. На підставі чого виникла колізія у нормах права які регулюють подібні правовідносини.

Згідно ч. 6 ст. 187 ЦПК України, суд не пізніше двох днів з дня подачі Позової заяви звертається до відповідного органу реєстрації місця проживання. Шляхом направлення запиту про надання інформації про зареєстроване місце проживання такої фізичної особи.

Відповідно до ч. 9 ст. 187 ЦПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю.

Однак якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання фізичної особи, суд у відповідності до ч. 10 ст. 187 ЦПК України, вирішує питання про відкриття провадження у справі.

Згідно ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції іншого суду.

На підставі чого Суд виносить Ухвалу про передачу справи за підсудністю.

Саме Суд направляє матеріали судової справи до іншого Суду.

Так, ми можемо покласти свій обов’язок щодо визначення підсудності справи на Суд.

Однак трапляються випадки, коли особи неправильно тлумачать ст. 29 ЦПК України, та звертаються до Верховного Суда для визначення підсудності розгляду справи.

Статтею 29 ЦПК України, закріплено виключні випадки визначення підсудності Верховним судом:

  • якщо обидві сторони проживають за її межами;
  • справи про розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем, які проживають за межами України.

З аналізу вказаної статті випливає те, що обидві Сторони повинні обов’язково проживати за межами України. Однак всупереч цьому, особи маючи реєстрацію в Україні, подають Клопотання про визначення підсудності для подачі Позову про розірвання шлюбу.

З огляду на це суди відмовляють у задовленні вказаних клопотань.

Так згідно Ухвали від 11.09.2018 р., Верховний Суд України відмовив у визначенні підсудості справи про розірвання шлюбу.

Підсумовуючи вище викладене, відсутність відомостей про супруга(-и) не є проблемою для подачі Позовної заяви про розлучення.

У випадку виникнення у Вас запитань, наші юристи з радістю дадуть на них відповідь.

Розірвання шлюбу з чоловіком, місце реєстрації якого невідомо

Ваше имя

Ваш номер

Об авторе
Алексей Горячев
Старший юрист, Адвокат
Телефон: +38 (093) 925-95-23
Связаться с Алексеем

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *